Dobry kurs języka angielskiego to podstawa efektywnej nauki. Jednak aby wyciągnąć z lekcji maksimum, warto trenować mózg i pamięć. Istnieją na to sprawdzone sposoby. Niektóre z nich wiążą się z metodami nauki angielskiego, inne to sprawdzone pomoce naukowe, a jeszcze inne dotyczą samej pamięci. Dowiedz się, jak wspomóc swoją pamięć podczas nauki języka obcego.
Zwroty zamiast gramatyki
Nauka języków obcych nie może obyć się bez gramatyki. Jednak często popełnianym błędem jest zbyt duży nacisk na nią kładziony. Perfekcja w rozwiązywaniu ćwiczeń z gramatyki nie musi iść w parze z płynnym porozumiewaniem się po angielsku.
Niezależnie od tego, czy decydujesz się na angielski online, czy w formie zajęć stacjonarnych, rozłóż akcenty bardziej równomiernie. Staraj się opanowywać poszczególne zwroty i używać ich w praktyce. Istnieją teorie, wedle których gramatyka jest dla ludzi czymś uniwersalnym abstrahując od języka, więc poprzez zwroty uczymy się jej z czasem intuicyjnie, podobnie jak małe dzieci.
Żyj jak… native speaker
Aby pobudzić pamięć do nauki języka angielskiego, daj szansę swoim zmysłom na co dzień z nim obcować. Spróbuj żyć w środowisku zbliżonym do native speakera, a przynajmniej osoby, która przebywa właśnie za granicą. Ustaw język obcy jako domyślne na swoich urządzeniach. Korzystaj z obcojęzycznego kalendarza, staraj się czytać zagraniczną prasę i oglądać zagraniczną telewizję. Nie zniechęcaj się, jeśli postępy nie przyjdą natychmiast. Z czasem z pewnością je zauważysz.
Powtarzanie na głos
Ucząc się języka obcego samodzielnie, na przykład odrabiając zadanie domowe, postaraj się jak najwięcej treści powtarzać na głos. To z jednej strony nauka, z drugiej zaś ćwiczenie mózgu, który trenuje zapamiętywanie przydatnych słów i zwrotów.
Jak najwięcej słuchania
W nauce języków obcych niezwykle istotne jest słuchanie, które pobudza Twój mózg do tworzenia kolejnych skojarzeń. Postaraj się słuchać obcojęzycznego radia, muzyki w języku, którego właśnie się uczysz, a nawet otrzymanych na kursie dialogów i słuchowisk. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nasze mózgi potrafią uczyć się nawet nieświadomie. Nie chodzi wyłącznie o wychwytywanie melodii języka i prawidłowego akcentu, ale również wspomniane zwroty.
Niezastąpione fiszki
Sprawdzonym sposobem nauki języków obcych w zakresie słówek i zwrotów są fiszki. Za ich sprawą również pobudzić swoją pamięć. Formułując myśli i zdania po angielsku szybciej znajdziesz sposób, aby je zwerbalizować. Pamiętaj, że zestawy fiszek najczęściej mają charakter tematyczny, więc z początku możesz skoncentrować się na obszarach języka obcego, które najbardziej Cię interesują.
Synchronizacja półkul
W nauce języków obcych aktywna jest głównie lewa półkula mózgu, co nie znaczy, że nie używasz w tej czasie prawej. To ona odpowiada między innymi za akcent. Okazuje się, że synchronizacja obu półkul pomaga w efektywnym przyswajaniu nowego języka. Przygotuj się do nauki, stosując ćwiczenia odpowiedzialne za synchronizacją obu półkul. W tej roli dobrze sprawdzi się żonglowanie lub wykonywanie tych samych czynności obiema dłońmi jednocześnie.
Nauka języka obcego to zazwyczaj inwestycja czasu i pieniędzy, postaraj się więc pobudzić swoją pamięć, aby jak najwięcej wyciągnąć z lekcji, w których uczestniczysz.