Nie jest tajemnicą, że znajomość języków obcych wzmacnia pozycję na rynku pracy i otwiera nowe możliwości. Dziś postaramy się omówić, na czym dokładnie one polegają i z czego wynika taka zależność.
Edukacja za granicą przepustkę do pomyślnej kariery
Języków obcych, szczególnie angielskiego, warto uczyć się od dziecka, bo znajomość poparta stosownymi certyfikatami daje szansę studiowania za granicą. Oczywiście w Polsce nie brakuje dobrych uczelni, ale w rankingach wypadają one sporo gorzej niż czołowe uniwersytety z Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych. Dyplom jednego z nich pozwala absolwentowi przebierać wśród krajowych i zagranicznych ofert pracy.
Znajomość języków obcych, czyli dodatkowy atut w CV
Jednak znajomość języków obcych jest atutem sama w sobie. Współczesna gospodarka jest wysoce zglobalizowana, dlatego na wielu atrakcyjnych stanowiskach znajomość języka angielskiego lub dodatkowo innego języka obcego stanowi wymóg. Wystarczy przyjrzeć się ogłoszeniem zamieszczonym na popularnych portalach rekrutacyjnych. Języki obce przydają się w kontaktach z zagranicznymi partnerami, nierzadko w obsłudze wykorzystywanego w przedsiębiorstwie oprogramowania i na wielu innych płaszczyznach. W zagranicznych firmach działających w Polsce często wymaga się nie tylko biegłej znajomości angielskiego, ale także jego wersji biznesowej. Na szczęście osoby, które pragną znaleźć w nich zatrudnienie, mimo napiętego kalendarza mogą zdecydować się na biznesowy angielski online.
Angielski dla firm Warszawa – poznaj ofertę Lincoln
Wyższe kompetencje językowe – wyższe zarobki
Badania prowadzone w branży HR jednoznacznie wykazują korelację pomiędzy znajomością języków obcych, a zarobkami. To wystarczający argument, aby doskonalić swoje kompetencje językowe za wszelką cenę. Dziś angielski stanowi podstawę na rynku pracy. Na wyższe uposażenie mogą liczyć osoby, które dodatkowo znają kolejny popularny język obcy. Udaną karierę można także zrobić inwestując w znajomość bardziej niszowego, a jednocześnie trudnego dla Polaków języka – choćby jednego spośród języków skandynawskich, a tym bardziej chińskiego bądź koreańskiego.
Angielski dla firm Kraków – Poznaj ofertę Lincoln
Szansa na ciekawą pracę za granicą.
Osoby, które biegle znają języki obce i nie są zadowolone z sytuacji panującej aktualnie na rynku pracy w Polsce, mogą rozważyć emigrację. Jeśli z kompetencjami językowymi idzie w parze doświadczenie i odpowiednie wykształcenie, taki krok nierzadko okazuje się niezwykle opłacalny finansowo. Mimo relatywnie niskich kosztów życia, zarobki osiągane w większości branż w Polsce wypadają blado w porównaniu do wielu krajów Zachodniej Europy.
Branże, w których znajomość języków obcych jest szczególnie istotna
W znajomość języków obcych szczególnie powinni inwestować przedstawiciele niektórych branż. Należą do nich między innymi:
- sektor IT,
- turystyka,
- usługi dla biznesu,
Ponadto, znajomość języków obcych pozwala myśleć również o karierze tłumacza lub pracy w dziale odpowiedzialnym za rynki zagraniczne – na przykład w obszarze marketingu, zarządzania zasobami ludzkimi czy handlu.