Nawet osoby, które znają języki obce, miewają często opory, aby przetestować swoje umiejętności w praktyce. Bariera językowa zazwyczaj ma podłoże psychiczne i jest efektem braku pewności siebie. Zdarza się też, że wynika z braku odpowiednich kompetencji komunikacyjnych czy ubogiego słownictwa. Jak zatem odważyć się i zacząć rozmawiać w języku obcym? Znamy na to przynajmniej 5 sposobów!
Uczysz się języka obcego i masz wrażenie, że całkiem sporo już umiesz. Tymczasem nie możesz przetestować swoich umiejętności w praktyce, bo blokuje Cię strach i nieśmiałość. To normalne! Zanim komunikacja po angielsku stanie się dla Ciebie prosta i przyjemna musi upłynąć nieco czasu. Ale efektów nie zobaczysz, dopóki nie przełamiesz swoich wewnętrznych barier. Skorzystaj z naszych pomysłów i zacznij porozumiewać się nie tylko po polsku!
1. Ucz się z praktykiem
Bariery językowe najczęściej powstają wtedy, gdy całe życie uczyłeś się angielskiego… po polsku. Brak konwersacji z lektorem nie dał Ci szansy na praktyczne zastosowanie teorii i doprowadził do powstania blokady. Dobrym pomysłem jest wówczas zapisanie się na praktyczny angielski. Online organizowane są kursy z native speakerami, którzy niejednokrotnie nie znają polskiego, więc siłą rzeczy wymusza to rozmowę w języku obcym. I słusznie!
2. Pozostawaj w kontakcie z językiem
Po lekcjach nie przestawaj ćwiczyć swoich kompetencji językowych. Tak naprawdę możesz otaczać się angielskim każdego dnia i to zupełnie „przypadkowo”. Włączaj sobie zagraniczne filmy bez lektora, słuchaj ulubionej muzyki lub wiadomości BBC. Nie wiedząc kiedy, zaczniesz powtarzać utarte zwroty czy słowa i w ten sposób doszlifujesz swój akcent.
3. Rozmawiaj w języku obcym
Ale z kim, gdzie, kiedy? Zaproś przyjaciół na tematyczną imprezę, podczas której będziecie rozmawiać wyłącznie w języku obcym. Spotkaj się ze znajomym obcokrajowcem i poproś o pogawędkę po angielsku. Nie masz towarzystwa? Aranżuj scenki przed lustrem, wcielając się w różne role.
4. Nie bój się błędów
Paraliżuje Cię strach, że zrobisz błąd i staniesz się pośmiewiskiem? Pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał uczyć się języka obcego, a pomyłki zdarzają się nawet osobom, dla których dany język jest ojczystym, znanym od dziecka i wpajanym na lekcjach w szkole. Wszelkich uwag na temat akcentu czy błędów nie traktuj jako przytyków, lecz odbieraj jako cenną lekcję.
5. Czytaj po angielsku
Lubisz czytać? Polskie gazety i książki zamień na obcojęzyczne. Jest ich całe mnóstwo, więc wśród dostępnych pozycji na pewno znajdziesz coś, co Cię zafascynuje. Może to być ulubiona powieść, której fabułę doskonale pamiętasz, dzięki czemu bez problemu domyślisz się znaczenia słów, których nie zrozumiesz. Może to być nowość, a nieznane słówka będziesz notować na boku i samodzielnie tłumaczyć. Później możesz potraktować je jako podręczne fiszki i często do nich wracać. Gdy kolejny raz sięgniesz po tę samą lekturę, na pewno zrozumiesz z niej znacznie więcej!
Przełamanie bariery językowej nastąpi, gdy poczujesz się pewnie ze swoimi umiejętnościami. W tym celu musisz je jednak ćwiczyć w praktyce. Dopiero wtedy będziesz bowiem w stanie dostrzec zadowalające efekty.