Decyzja o podjęciu nauki na zagranicznym uniwersytecie wymaga od przyszłego studenta pewnych przygotowań. Poznanie kultury i specyfiki kraju jest bardzo ważne, ale priorytetem pozostaje nabycie umiejętności lingwistycznych. Język angielski powinieneś opanować przynajmniej w stopniu komunikatywnym, co pozwoli Ci swobodnie odnaleźć się w nowym miejscu i codziennych sytuacjach.
Do tej pory o Wielkiej Brytanii słyszałeś wyłącznie z podręczników do nauki języka angielskiego? W momencie, gdy zdecydujesz się na podjęcie nauki na najbardziej prestiżowych europejskich uczelniach i szykujesz się do przeprowadzki na Wyspy, będziesz musiał zdecydowanie poszerzyć swoją wiedzę. Choćby po to, aby w pierwszy dzień studiów czuć się pewnie w nowym środowisku i porozumiewać się z wykładowcami czy innymi słuchaczami przynajmniej w stopniu komunikatywnym.
Przygotowanie lingwistyczne
Nauka języków obcych zaczyna się w obecnych czasach już w przedszkolu, dlatego przed samym wyjazdem na studia prawdopodobnie będziesz tylko musiał powtórzyć materiał. Bardziej od gramatyki i innych kwestii technicznych języka liczy się wtedy słownictwo. Najlepiej jeżeli będą to słowa i zwroty potrzebne w codziennej komunikacji, ale też te związane z kierunkiem, na jaki aplikowałeś.
Zupełnie inne wyrażenia, zwroty, regułki pojawią się na studiach informatycznych, a z innymi będziesz miał do czynienia, kształcąc się na wydziale lekarskim. Dlatego dobrym pomysłem, bez względu na poziom znajomości języka, jest zapisanie się na angielski. Online lub stacjonarnie – obie formy kursów doszkalających z zakresu General lub Bussines English są równie skuteczne i popularne. Dadzą Ci one sporą dawkę wiedzy i umiejętności – pomogą ugruntować posiadaną wiedzę oraz rozszerzyć ją o nowe słownictwo.
Co kraj to obyczaj
W tym powiedzeniu jest wiele prawdy. Przed przeprowadzką na Wyspy warto poznać bliżej (na razie teoretycznie) obowiązujące tam zwyczaje. Czy wiesz, że autobus nie zatrzyma się na przystanku tylko dlatego, że tam stoisz? Musisz jeszcze machnąć ręką, dając kierowcy sygnał, że chcesz wsiąść. W kwestii ruchu drogowego skonfrontujesz się też z lewostronnym poruszaniem się pojazdów, co początkowo może być problematyczne. Przechodzenie przez pasy na zielonym też jest umowne – piesi w Anglii nie czekają zbyt długo aż zgaśnie czerwone i często już wtedy przekraczają jezdnię.
To tylko przykładowe zachowania, które dziwią obcokrajowców. Na licznych blogach i stronach internetowych możesz poczytać więcej o zwyczajach panujących w Wielkiej Brytanii. Dobrym pomysłem jest też dołączenie do polskiej grupy tematycznej na Facebooku.
Kwestie organizacyjne
Przed przeprowadzką trzeba dograć kwestie organizacyjne, a więc wynająć mieszkanie lub pokój w akademiku, rozmienić pieniądze, zorientować się w ofertach banków na założenie konta walutowego, przygotować sporo ciepłej odzieży. W Anglii bywa zimno i wietrznie! Wszelkie inne informacje dotyczące zasad funkcjonowania uczelni oraz innych kwestii organizacyjnych zdobędziesz już na miejscu.