Niektórym nauka języków obcych przychodzi łatwo i przyjemnie. Inni, żeby zdobyć kompetencje językowe muszą poświęcić temu mnóstwo czasu i zaangażowania. Nie zawsze chodzi jednak o nasze osobiste predyspozycje. Na świecie istnieją bowiem języki uznawane za bardzo trudne oraz łatwe. Zobacz, które z nich zaliczają się do której z tych grup i przygotuj się na wyzwanie, jakim będzie ich nauka.
Dobra wiadomość jest taka, że na liście najtrudniejszych języków świata jest ten, którym władasz na co dzień. Polski ma złożone zasady gramatyczne, ortograficzne. Odmiana przez przypadki dla obcokrajowców jest horrorem, podobnie jak fleksja, mnogość zaimków czy liczebników. Skoro znasz już ten niezwykle trudny język, może to oznaczać tylko jedno – jesteś gotowy, żeby przyswoić kolejne.
Najtrudniejsze języki obce na świecie
Lista najtrudniejszych języków na świecie uwzględnia zarówno języki europejskie, jak również azjatyckie. Najwięcej trudności nastręcza oczywiście nauka tych, które posługują się odmiennym od naszego alfabetem.
W przypadku Rosji i Ukrainy jest to cyrylica, a Chin i Japonii pismo przypominające pismo obrazkowe. Kiedy uda się opanować brzmienie poszczególnych liter, jest to zaledwie połowa sukcesu. Następnie uczący muszą się zmierzyć ze składnią języka i intonacją, które są bardzo istotnie – źle zaintonowana sylaba w zależności od kontekstu może oznaczać zupełnie coś innego.
Na podobnej zasadzie przebiega nauka arabskiego. Opanowanie podstaw języka semickiego wymaga najpierw przyswojenia alfabetu, a dalej zostaje jeszcze skomplikowana gramatyka z odmieniającymi się rzeczownikami.
Wracając do Europy, na liście najtrudniejszych do nauki języków umieszczamy jeszcze fiński oraz węgierski. Ten drugi, choć jest używany w kraju leżącym blisko Polski, jest językiem ugrofińskim, w którym spółgłoski wymienia się, a przypadków jest aż 15!
Najłatwiejsze języki obce na świecie
Dla kontrastu na świecie są też języki, które uchodzą za proste i przyjemne do nauki. Ten ranking otwiera oczywiście język angielski. Online czy stacjonarnie – jego wykładanie możliwe jest różnymi kanałami. To dlatego, że alfabet jest dokładnie taki jak u nas, a po opanowaniu podstawowych czasów i zasad gramatycznych, przyswojenia wymaga głównie słownictwo. Przy czym część słów jest zbliżona do naszych, choćby na zasadzie skojarzeń.
Za łatwe uchodzą też melodyjne języki romańskie, czyli włoski i hiszpański. Przyjemne brzmienie słów i całych zdań sprawia, że uczący się nie mają problemów nawet, gdy przychodzi do opanowania nieco bardziej złożonej fleksji
Jeżeli zależy Ci na tym, żeby nauka języka obcego postępowała szybko, a znasz już angielski, możesz zastanowić się nad wyborem francuskiego lub niemieckiego. Nie są one najłatwiejsze, ponieważ wymagają przyswojenia głównie zasad logicznych oraz porządkowych, które mają duże znaczenie przy konstruowaniu zdań. Wiele form gramatycznych i odmian może nastręczać trudności, ale zazwyczaj języki te są przyjemnym wyzwaniem dla spragnionych nowej wiedzy lingwistycznej.