Polskie firmy rozwijają się dynamicznie, bardzo często prowadząc działalność eksportową. Aby móc zaistnieć na zagranicznych rynkach, potrzebują pracowników porozumiewających się płynnie w językach obcych. Podstawowy jest oczywiście angielski, ale coraz większym uznaniem na rynku pracy cieszą się pracownicy operujący językiem niemieckim, hiszpańskim czy francuskim.
Wraz z zagraniczną ekspansją polskich firm rośnie zainteresowanie pracownikami, którzy znają języki obce. Te trendy rozwijają się już od jakiegoś czasu, a wraz z postępującymi procesami integracji europejskiej oraz globalizacji będą stale ewoluować. Zobacz, jakie języki obce są obecnie „w cenie”.
Zwiększ swoje szanse na rynku pracy
Przeglądasz kolejne ogłoszenia o pracę i z narastającą ekscytacją widzisz, że spełniasz niemal wszystkie wymogi? Prawie, ponieważ na końcu wyraźnie jest napisane, że kandydat powinien porozumiewać się po angielsku w stopniu komunikatywnym, a mile widziana byłaby znajomość dodatkowego języka. Uczucie straty, porażki, rozczarowania… nie pozwól, aby zdominowały Twoje życie i ograniczyły Ci możliwości zawodowego rozwoju. Weź los w swoje ręce i zapisz się na angielski online. To pierwszy podstawowy krok, który pozwoli Ci rozwinąć skrzydła oraz zwiększyć swoje szanse przy kolejnej aplikacji. Drugim może być zdanie egzaminu międzynarodowego potwierdzającego kompetencje z angielskiego lub… rozpoczęcie nowego kursu.
Znajomość tych języków pomoże Ci znaleźć pracę
Nie jest tajemnicą, że polskie firmy dynamicznie się rozwijają, a wiele z nich ma ambicje do zdobycia międzynarodowego rozgłosu. Dlatego w większości ogłoszeń o pracę wymagana jest znajomość przynajmniej jednego języka obcego. Im większe są Twoje kompetencje lingwistyczne, tym większa szansa na to, że Twoje CV wyróżni się na tle konkurencji. Nie musisz znać chińskiego, duńskiego czy suahili – na początek wystarczy solidny angielski, a tuż po nim:
- włoski,
- hiszpański,
- francuski,
- niemiecki,
To popularne języki, które podobnie jak angielski używane są w całej Europie, a nawet na świecie. Dlatego współcześni pracodawcy szukają specjalistów ds. komunikacji na rynkach zagranicznych, osób do zarządzania transportem i spedycją na rynkach międzynarodowych, kierowników sprzedaży skupionych na rozwoju sieci handlowych zagranicą czy tłumaczy. Lista zawodów, w których obecnie wymagana lub przynajmniej mile widziana jest znajomość języka obcego jest naprawdę długa. Dzisiaj, znając w stopniu komunikatywnym język angielski czy niemiecki, możesz szybko zyskać uznanie także w oczach zagranicznych pracodawców, którzy cenią Polaków za pracowitość, lecz ubolewają nad istniejącymi barierami komunikacyjnymi.
Usprawniona komunikacja
Praca w korporacjach międzynarodowych to szansa na rozwój zawodowy, prestiż, ale też konieczność porozumienia się ze współpracownikami w języku obcym. Najczęściej komunikacja mailowa czy telefoniczna prowadzona jest po angielsku, dlatego spodziewaj się, że już na rozmowie kwalifikacyjnej zostaniesz poproszony o zaprezentowanie próbki swoich umiejętności lingwistycznych.