Przeglądając ofertę egzaminów Cambridge, można natrafić na dwa podobne testy: PET (B1 Preliminary) oraz PET for Schools (B1 Preliminary for Schools). Jakie dokładnie są różnice między tymi dwoma testami, skoro przy obydwu widnieje poziom B1? Czy dziecko może podejść do PET? Rozwiewamy wątpliwości.
Czym jest egzamin PET?
Niezależnie od formuły, egzamin PET sprawdza umiejętności językowe na poziomie B1 (według skali Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, CEFR). Jest to zatem poziom średnio zaawansowany niższy. Egzamin B1 Preliminary (PET) pokazuje, że zdający zna język angielski w takim stopniu, aby być w stanie się w nim skomunikować. Dodatkowo:
- rozumie niezbyt skomplikowane teksty i artykuły, dotyczące znanych mu obszarów i tematyk,
- potrafi zrozumieć zasadnicze wątki przekazu i jasne wypowiedzi,
- poradzi sobie w komunikacji codziennej, w sytuacjach bycia w kraju obcojęzycznym (np. jako turysta w Wielkiej Brytanii albo w USA),
- jest w stanie napisać spójny, sensowny tekst na temat własnych zainteresowań (np. list albo wiadomość e-mailową),
- może łatwo porozmawiać o swoich doświadczeniach, nastroju, planach czy marzeniach,
- umie przygotować notatki w języku angielskim.
Uzyskany certyfikat potwierdza, że jego posiadacz ma mocne podstawy językowe i może już np. zacząć przygotowywać się do cenionego na całym świecie egzaminu FCE (First Certificate in English) – już na wyższym poziomie, czyli B2.
Egzamin PET i PET for Schools – różnice
Tak naprawdę jedyną różnicą w tych dwóch formach egzaminu jest ich tematyka. PET for Schools obejmuje zagadnienia, bliskie osobom w wieku szkolnym. Tymczasem PET jest nakierowany na aspekty bardziej powiązane z dorosłymi i ich życiem. Inne jest więc podejście do tematów w obydwu przypadkach.
Przykładowo, uczeń może mieć za zadanie odpisać na maila nauczyciela. W sekcji czytania z kolei bywają zadania, związane stricte ze szkolnymi aktywnościami (wycieczki szkolne, imprezy dla uczniów), postaciami młodych ludzi, akcjami społecznymi dla młodzieży. Test dla dorosłych obejmuje tematykę, związaną z pracą, podróżowaniem, ciekawostkami, zwiedzaniem.
Obydwie wersje egzaminu składają się z 4 części, sprawdzających następujące kompetencje:
- pisanie
- czytanie
- rozumienie języka ze słuchu
- mówienie (część ustna).
Pierwsze trzy części są pisemne, a ich ocena dokonywana jest w Cambridge.
Test B1 Preliminary można zdawać stacjonarnie, w wersji papierowej, bądź elektronicznie – na komputerze.
Który egzamin wybrać dla dziecka – PET czy PET for Schools?
Ze względu na tematykę zagadnień egzaminacyjnych, osobom w wieku szkolnym zaleca się przystąpienie do PET for Schools. Standardowe PET może nie być do końca komfortowe dla ucznia, gdy na teście pojawią się tematy, związane z pracą zarobkową i zawodową, wyjazdami służbowymi itp. Młody człowiek nie ma jeszcze takich doświadczeń, więc może mu to utrudniać rozwiązywanie zadań.
Warto odpowiednio przygotować dziecko, np. poprzez zapisanie go na kurs w szkole językowej. Rodzic może również powtarzać z pociechą listę słówek, która jest do pobrania w sieci.
Dobrze jest ponadto przed egzaminem zapamiętać podstawowe aspekty techniczne, tj.:
- czas trwania – około 2 godz. 20 min,
- sprawdzane elementy języka: czytanie, pisanie, rozumienie ze słuchu, mówienie,
- możliwe terminy podejścia do egzaminu – w przypadku Szkoły Języków Obcych Lincoln, do sprawdzenia w zakładce B1 Preliminary for Schools (PET for Schools),
- dziecko powinno mieć ze sobą dokument, umożliwiający identyfikację osobową,
- na egzaminie PET i w przerwach między poszczególnymi częściami nie można mieć przy sobie telefonu komórkowego ani innych urządzeń elektronicznych.
Najlepiej jest omówić z dzieckiem te kwestie, aby przebieg testu był dla niego jasny. Wówczas zdawanie egzaminu przebiegnie bezstresowo, bez niespodzianek.
Pomiędzy egzaminami PET a PET for Schools nie ma wiele różnic technicznych. Trwają one tyle samo, są na tym samym poziomie. To, co je różni, to tematyka. Dziecko lepiej odnajdzie się, zdając B1 Preliminary for Schools. Zapraszamy do zapisów na kolejne terminy egzaminów w Lincoln!
A jeżeli Twoje dziecko chciałoby spróbować swoich sił również w innym języku, przeczytaj koniecznie: Nauka języka niemieckiego od podstaw – co warto wiedzieć na początku?