Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób zachęcić dziecko do nauki obcego języka. Umysł młodego człowieka jest plastyczny, więc łatwo chłonie wiedzę. Jednym ze sposobów, łączącym zabawę i naukę, są egzaminy YLE (Cambridge English: Young Learners) dla dzieci. Czy warto do nich przygotować pociechę? Jak to zrobić? Podpowiadamy!
Jakie są typy tego egzaminu dla młodych adeptów języka?
Aby pokazać, po co dziecku certyfikat językowy, na początek wyjaśnimy, czym jest egzamin YLE. Dokładnie ujmując, jest to określenie trzech testów, przeznaczonych dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. YLE (Cambridge English: Young Learners) może być zdawany na następujących poziomach:
- Pre-A1 Starters (YLE Starters) – od 7 do 8 lat – najbardziej podstawowy, obejmujący bazowe słownictwo, dotyczące sytuacji życia codziennego. Pozwala oswoić się z obcym językiem i polubić materiały w nim publikowane.
- A1 Movers (YLE Movers) – od 8 do 11 lat – wprowadza dziecko w używany na co dzień w mowie i piśmie język angielski. Pomaga opanować proste rozmowy i wynotowywać istotne dane, np. miejsca czy daty. Dziecko umie opowiedzieć co nieco o sobie.
- A2 Flyers (YLE Flyers) – od 9 do 12 lat – ostatni z trzech testów dla najmłodszych. Sprawdza, w jakim stopniu dziecko rozumie proste treści pisane w języku angielskim. Zdający zwykle potrafi już komunikować się na podstawowe tematy i konstruować proste wypowiedzi. Zna czas przeszły.
Wszystkie trzy stopnie egzaminów YLE dziecko może zdać w Szkole Języków Obcych Lincoln. Organizujemy też testy w miejscu nauki najmłodszych, co może być dla nich komfortowym rozwiązaniem.
Co daje egzamin YLE?
Celem omawianego egzaminu nie jest zdobycie certyfikatu samo w sobie. Oczywiście jest on miłym dodatkiem i dowodem dla młodego adepta na to, że opanował konkretne umiejętności językowe. Jednak egzaminy YLE dla dzieci przede wszystkim pomagają im wdrożyć się w naukę języka obcego w przyjemnej formie.
Co ważne, tych testów nie da się nie zdać. Każde dziecko uzyskuje certyfikat, a rodzic – wgląd w postępy swojej pociechy. Nie ma tu ocen jako takich, a jedynie obrazkowe tarcze, pokazujące postępy w poszczególnych obszarach języka.
Zdanie egzaminu daje dziecku poczucie zadowolenia i motywację do dalszej nauki. Widzi ono, ile już się nauczyło i czuje efekty swojego zaangażowania. Młody człowiek buduje wiarę w swoje możliwości i umiejętności, co zachęca go do zgłębiania kolejnych zagadnień językowych. Pomaga w tym fakt, że same egzaminy są tak naprawdę bezstresowe i mają formę zabawową. Mimo to dziecko oswaja się powoli z tym, jak jego wiedza może być weryfikowana. To z kolei może zmniejszyć stres na kolejnych etapach nauki, np. przed sprawdzianami w szkole.
Zachęcone postępami językowymi dziecko będzie chętniej sięgać po angielskojęzyczne książki, filmy i programy. Zdobyta wiedza pomoże mu nawiązać interakcje z rówieśnikami z innych krajów, np. podczas rodzinnych wakacji za granicą. Zatem na pytanie, czy warto, odpowiedź nasuwa się sama: tak!
Jak wygląda taki egzamin?
Wszystkie wymienione wyżej egzaminy składają się z trzech części: czytanie z pisaniem, mówienie i rozumienie ze słuchu. Czas ich trwania jest dostosowany do możliwości dzieci i wynosi odpowiednio 45 minut dla YLE Starters, około godziny dla YLE Movers i około 1 godzinę 15 minut na poziomie YLE Flyers.
Sam egzamin ma przyjazną formę. Zdający mają np. za zadanie pomalować określony obrazek na podany kolor, zapisać liczbę lub napisać odpowiedź w postaci jednego słowa. Tak naprawdę jest to więc nauka i sprawdzanie wiedzy poprzez zabawę.
Część ustna odbywa się w obecności wykwalifikowanego egzaminatora, mającego doświadczenie w pracy z dziećmi.
Egzaminy YLE dla dzieci – jak pomóc w nauce?
Chcesz wesprzeć dziecko w nauce? W sieci znajdziesz gotowe materiały, zaprojektowane specjalnie do kolejnych etapów egzaminu YLE. Znając język angielski, bez problemu przerobisz je z dzieckiem.
Nauka może też być zabawą. Przykładowo, spacerując z dzieckiem, poproś je, aby nazwało po angielsku kolor danego auta bądź wymieniło, co widzi w sklepie spożywczym. Powtórki w codziennych sytuacjach pomogą bezstresowo przyswajać materiał.
Zachęcaj pociechę do nauki, ale nie zmuszaj ani nie ponaglaj. Dziecko powinno znajdować w tym przyjemność, a nie przykry obowiązek.
Mamy nadzieję, że ten artykuł pokazał Ci, co daje egzamin YLE i dlaczego warto zapisać dziecko na jego zdawanie. Wdrażaj młodego człowieka stopniowo i bez nacisków w naukę języka angielskiego, a to zaprocentuje w przyszłości. Powodzenia!
A jeżeli masz dziecko w starszym wieku, koniecznie przeczytaj: Egzaminy Cambridge dla młodzieży i dla dorosłych – różnice