Język pisany a język mówiony to dwie zupełnie różne rzeczy. Katarzyna Kułak, nauczycielka języka angielskiego z ponad 10-letnim doświadczeniem, opowiada o prostej i skutecznej metodzie ćwiczenia mowy w języku angielskim! Sposób nauki jest łatwy i powszechnie dostępny, a przy tym pozwala na nabranie poprawnych nawyków w mowie. Z tego powodu warto zwrócić na niego szczególną uwagę i wykorzystać w przygotowywaniu do egzaminów czy podczas regularnej nauki języka.
Na czym dokładnie polega ten sposób?
W zasadzie każdy podręcznik nauki języka angielskiego zawiera sekcję najczęściej nazywaną „useful language” bądź „useful experessions”. Sekcja bywa często pomijana zarówno przez nauczycieli, jak i uczniów, gdyż pozornie to „nic nowego.” Jeśli chodzi o semantykę, czyli o samo znaczenie zwrotów, rzeczywiście (patrząc na wyrażenia), zwykle rozumiemy je, a więc automatycznie omijamy tą sekcję, skupiając się na przykład na nowych słówkach. Te zazwyczaj znajdujemy w sekcji reading, często nauczyciele i kursanci poświęcają także dużo uwagi gramatyce. Tymczasem, te niepozorne tabelki niosą ze sobą nieocenioną wartość w procesie kształtowania poprawnej wypowiedzi ustnej.
A co ze składnią? Czy ramki także pozwalają na opanowanie jej?
Uczniowie, bez względu na poziom zaawansowania, mają naturalną tendencję do przenoszenia składni języka ojczystego, czy też naszych utartych zwrotów na język obcy, co oczywiście rzadko przekłada się w 100 % na język, którego uczymy się. Warto dodać, że zwrot, podpowiedź zawarta w takiej sekcji użyta kilka razy zapada w pamięć jako pewien schemat językowy, który możemy użyć budując wypowiedź ustną na nowy temat.
Poniżej prezentujemy przykłady z książek English File intermediate, FCE Speaking and Listening.
Czasami najprostsze rozwiązania mogą przynieść najlepsze efekty. Umiejętne korzystanie z posiadanych pomocy naukowych, takich jak książki (nawet te z wcześniejszych etapów nauczania!) może pomóc lepiej opanować wypowiedzi ustne. Im więcej ćwiczeń, tym większa wprawa! A im większa wprawa tym większa pewność, że w pełni wykorzystamy znajomość języka nawet w trudnych sytuacjach komunikacyjnych!