Przynajmniej część z osób, które miały okazję uczyć się o kolejności przymiotników w języku angielskim, stwierdziła, że jest to rzecz niemożliwa do zapamiętania. Albo wstawiała przymiotniki na wyczucie. Jest jednak skuteczna metoda, która ułatwia zapamiętanie ich i pozwala na skuteczniejsze operowanie językiem!
Kolejność przymiotników mało komu spędza sen z powiek. Użycie jednego przymiotnika nie stanowi większego wyzwania. Gdy obok rzeczownika stoi więcej niż powiedzmy, dwa przymiotniki sytuacja się komplikuje i chociaż w codziennych sytuacjach mało kto stosuje np. pięć przymiotników na raz w jednej wypowiedzi, w niektórych ćwiczeniach językowych czy zadaniach egzaminacyjnych nasza znajomość kolejności przymiotników może zostać sprawdzona. Jak ją więc zapamiętać? Otóż, w dużym uproszczeniu, zapamiętajmy jedno słowo – OPSHACOM.
OPSHACOM – klucz do opanowania kolejności przymiotników
Słowo OPSHACOM przedstawia symbolicznie cztery grupy przymiotników:
- OP – opinion
- SHA – shape
- CO – colour
- MA – material
W praktyce zapamiętanie i zrozumienie, co kryje się pod słowem OPSHACOM pozwala na opanowanie kolejności użycia przymiotników. Zatem za każdym razem, gdy zaistnieje konieczność zapisania kilku przymiotników jednocześnie, warto przywołać w myślach słowo OPSHACOM. Dzięki temu łatwiej będzie użyć przymiotników w odpowiedniej kolejności.
W pełnej wersji kolejność przymiotników wygląda następująco:
Użycie przymiotników z tej samej grupy
Warto przy okazji dodać, że jeśli użyjemy dwóch lub więcej przymiotników z tej samej kategorii, bardziej ogólny przymiotnik pojawia się jako pierwszy, a dalej wstawiamy ten bardziej „specyficzny”. Ilustruje to poniższy przykład.
A kind, gentle man.
Dodatkowo: zauważmy na tym samym przykładzie, że przymiotniki następujące kolejno po sobie rozdzielamy przecinkiem, natomiast nigdy nie rozdzielamy przecinkiem rzeczownika i ostatniego, stojącego przed nim przymiotnika.
Zapamiętanie kolejności użycia przymiotników nie stanowi większego wyzwania, jeśli podejdzie się do niego w sposób strategiczny. Wystarczy jedno słowo klucz, by utrwalić sobie kolejność używania przymiotników i nie musieć już nigdy więcej zgadywać czy robić zadań “na wyczucie”.