Na co mi te słówka? Już za późno na naukę języka obcego, to nie dla mnie… Czy zdarzało Ci się kiedyś tak pomyśleć? Czas więc to zmienić, bo Twój mózg kocha się uczyć. Nie wierzysz? Zobacz, jaki wpływ na struktury mózgowe i pamięć ma uczenie się obcego języka!
Nauka języka obcego a neurony
Udowodniono, iż regularne uczenie się języków obcych to świetny trening dla mózgu. Przyswajając nowe słówka czy zwroty, kreujemy nowe połączenia synaptyczne pomiędzy komórkami nerwowymi, czyli neuronami. To z kolei sprawia, że mózg funkcjonuje lepiej, zapamiętuje więcej informacji i wolniej się starzeje. Wpływ nauki języka na mózg jest więc niebagatelny – i to niezależnie od wieku! To ćwiczenie pamięci, które może skutkować lepszym radzeniem sobie na co dzień. Chcesz mniej zapominać? Powtarzaj słówka!
Dwujęzyczność bywa również pomocna u osób, których praca wymaga wielozadaniowości. Gdy komunikujesz się w dwóch językach, mózg musi niejako „przeskakiwać” pomiędzy nimi. Zatem rozmowa w wielojęzycznym towarzystwie, powtarzanie struktur językowych, tłumaczenie z angielskiego na polski – wszystko to pozwala wyćwiczyć sobie umiejętność szybkiego przełączania się między wątkami, bo mózg staje się bardziej plastyczny. Kora przedczołowa zużywa też wówczas mniej zasobów, potrzebnych na takie przełączenie się.
Wpływ nauki języka obcego na mózg u osób starszych
Podobnie jak mięśnie, które wzmacniają się od ćwiczeń, tak mózg wzmacnia się od… myślenia. Wiesz, co dzieje się z samochodem, gdy zbyt długo stoi na parkingu, nieużywany? Niszczeje! Tak samo jest z naszym mózgiem. Tymczasem trening w postaci nauki języka, rozwiązywania zagadek umysłowych bądź krzyżówek pozwala zachować dobrą pamięć na lata. Naukowcy udowodnili, że przyswajanie słówek, czytanie w obcym języku albo zapamiętywanie struktur językowych spowalnia procesy degeneracyjne w mózgu. Może nawet opóźnić rozwój choroby Alzheimera i demencji starczej o dobrych kilka lat. Wytworzone połączenia, o których pisaliśmy wyżej, tworzą swoistą rezerwę. Im ma się jej więcej, tym dłużej można cieszyć się sprawną pamięcią.
Warto wiedzieć, że pozytywne zmiany w mózgu osób dwujęzycznych można stwierdzić na poziomie fizycznym. Rezonans magnetyczny wykazuje, że osoby, regularnie uczące się języka, mają większy hipokamp, czyli obszar, odpowiadający właśnie za pamięć i uczenie się.
Neurodydaktyka w nauce języków obcych
Mózg człowieka przyswaja informacje w różny sposób. Jedni szybciej uczą się ze słuchu, inni są wzrokowcami, a jeszcze inni – lubią przyswajać w ruchu, np. słuchając podcastów podczas biegania. Dlatego też w Lincoln oferujemy kursy indywidualne z języka angielskiego dostosowane do specyficznych potrzeb danej osoby i jej zdolności. Pozwalają one na efektywną, spersonalizowaną naukę. Wolisz inny język? Możesz wybrać np. niemiecki – zobacz, co dobrze jest wiedzieć na początku przygody z mową naszych zachodnich sąsiadów!
Jak mózg uczy się języka obcego? Kluczowe dla efektywnego przyswajania wiedzy jest zaangażowanie w proces wielu obszarów tego organu. Dlatego właśnie w procesie nauki rozwija się równomiernie różne kompetencje językowe i stosuje zróżnicowane metody:
- treści obrazkowe,
- nagrania audio, np. wywiady, relacje i rozmowy,
- materiały wideo,
- utwory muzyczne,
- konwersacje między kursantami.
Mózg podczas takiej nauki wykorzystuje obydwie półkule, angażując zarówno obszary, odpowiedzialne za logiczne i matematyczne myślenie, jak i te bardziej kreatywne. To dla umysłu prawdziwy trening, porównywalny z zaawansowanym programem profesjonalnego sportowca, który chce równomiernie rozwijać wiele partii mięśniowych.
Wpływ nauki języka na codzienne sytuacje
Bardziej plastyczny i sprawny mózg to także sprawniejsze podejmowanie decyzji oraz większe możliwości poznawcze w innych dziedzinach wiedzy. Dodatkowo postępy, jakie uczeń obserwuje, wpływają na jego dobrostan, poczucie własnej wartości, sprawczości i pewność siebie.
Mając opanowany obcy język, łatwiej nawiązywać kontakty interpersonalne, np. za granicą czy podczas pracy w międzynarodowym środowisku. Rozmowa z daną osobą w jej języku pozwala lepiej ją poznać. Ucząc się języka, często poznajemy kulturowy kontekst, tradycje mieszkańców danego kraju i specyfikę ich komunikacji. To wpływa na większą otwartość, empatię i zrozumienie. Tym samym nauka języka może pomóc w rozwijaniu inteligencji emocjonalnej i kompetencji społecznych.
Korzyści płynące z nauki języka obcego są bezcenne. Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej. Zapraszamy na lekcje do Lincoln – sprawdź aktualne terminy zajęć, wybierz odpowiedni dla siebie kurs i zadbaj o siebie na wielu płaszczyznach!
Może zainteresuje Cię też: Ile zajmuje nauka włoskiego? Kluczowe czynniki wpływające na tempo nauki