Wielu maturzystów zastanawia się nad wyborem poziomu egzaminu językowego. Czy warto zdawać maturę rozszerzoną z języka angielskiego? Jak się ma matura a egzamin CAE (C1 Advanced, dawniej: Cambridge English: Advanced), jeśli chodzi o poziom i wymagane umiejętności? I wreszcie – co daje zdanie każdego z nich? Zapraszamy do lektury.
Poziom języka angielskiego – jaki ma matura rozszerzona, a jaki egzamin CAE?
Pierwsza zasadnicza różnica pomiędzy egzaminem CAE a rozszerzoną maturą z języka angielskiego to poziom.
Zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego (CEFR), CAE odpowiada poziomowi C1 – stąd aktualna nazwa, czyli C1 Advanced. Jest to zatem zaawansowany poziom. Osoba, która uzyskała taki certyfikat, potrafi swobodnie i płynnie komunikować się w języku angielskim. Umie korzystać z rozbudowanych struktur językowych i zna zaawansowane słownictwo. Nie ma problemu ze zrozumieniem skomplikowanych treści w tym języku. Jest w stanie znaleźć nie do końca jasne znaczenia, zrozumieć kontekst.
Rozszerzona matura weryfikuje natomiast znajomość języka na poziomie B2 (według kryteriów CEFR). Jest to nieco niższy poziom, określany jako średnio zaawansowany wyższy. Tutaj nie trzeba operować już aż tak rozbudowanym i skomplikowanym słownictwem jak przy C1, ale swoboda wypowiedzi jest wymagana. Zdający musi posługiwać się różnymi strukturami językowymi i umieć dopasować styl wypowiedzi do określonej sytuacji (np. sytuacja oficjalna a nieoficjalna). Dodatkowo jest w stanie zrozumieć zasadniczy przekaz treści pisanej. Odpowiednikiem wśród egzaminów Cambridge byłby tutaj niegdysiejszy FCE, obecnie określany jako B2 First.
Ocena i czas trwania egzaminu CAE i matury rozszerzonej
Składająca się z części ustnej i pisemnej rozszerzona matura trwa 2,5 godziny (stan na rok 2024). Tymczasem egzaminy C1 Advanced (CAE) są dłuższe, bo to blisko 4 godziny (razem z częścią ustną, która może być w innym dniu).
Sytuacja wygląda podobnie, jeśli chodzi o sprawdzanie pisemnej części. Napisane przez maturzystów prace są sprawdzane przez zewnętrzną komisję. Pisemny egzamin CAE również jest sprawdzany bezpośrednio w Cambridge, a nie w szkole językowej, gdzie jest zdawany.
Ustna część matury rozszerzonej jest oceniana na miejscu, w szkole zdającego. Warto wiedzieć, że poziom jest tutaj taki sam jak w przypadku matury podstawowej (różnią się jedynie części pisemne). Matura ustna może odbywać się w innym dniu niż jej część pisemna. Część ustna egzaminu C1 Advanced także jest oceniana tam, gdzie test jest przeprowadzany – w Centrum egzaminacyjnym Cambridge.
Co sprawdza matura, a co CAE?
Zdający rozszerzoną maturę z języka angielskiego muszą wykazać się:
- zrozumieniem treści pisanej w różnych formach (zarówno literatura, jak i teksty typowo z gazet czy recenzja),
- umiejętnością rozumienia ze słuchu wielu typów przekazów, np. rozmów typu wywiady, komunikatów radiowych lub telewizyjnych,
- znajomością różnych środków i struktur językowych na zaawansowanym poziomie (związki frazeologiczne, gramatyka itd.),
- umiejętnością skonstruowania pisemnej wypowiedzi o argumentacyjnym charakterze (długość: ok. 200-250 słów) – może to być rozprawka, formalny list albo artykuł na zadany temat. Zdający wybiera jedno z dwóch proponowanych zadań.
Podobne elementy składają się na egzamin C1 Advanced. Tutaj jednak część pisemna podzielona jest na dwie części. Jedna z nich jest obligatoryjna (taka sama dla wszystkich zdających), a w drugiej należy wybrać temat. Obydwie wypowiedzi pisemne mają mieć pomiędzy 220 a 260 słów. Oczywiście poziom jest tutaj wyższy niż na maturze rozszerzonej.
Matura a egzamin CAE: jakie szanse dają?
Zdanie rozszerzonej matury zwiększa szansę dostania się na wymarzony kierunek studiów. Dotyczy to zwłaszcza kierunków typowo językowych (filologia, lingwistyka, translatoryka itp.). Wynik dla tego poziomu ma zwykle wyższy mnożnik podczas rekrutacji. Jest również szansą na uzyskanie lepszej pracy w międzynarodowym środowisku.
Egzaminy Cambridge English są z kolei uznawane przez firmy i instytucje na całym świecie. Zdanie CAE ułatwia znalezienie zatrudnienia za granicą i rekrutację na studia w anglojęzycznych państwach. Dodatkowo niekiedy certyfikat CAE zwalnia z lektoratu na uczelni wyższej, jeżeli dana jednostka dopuszcza takie rozwiązanie. Ułatwia też zdobycie wizy studenckiej – np. na wymianę do Australii. Po odpowiednim przygotowaniu do zawodu pedagoga, CAE dodatkowo jest przepustką do nauczania języka angielskiego do poziomu szkoły średniej.
Czy warto zdawać rozszerzoną maturę z języka angielskiego? Tak, gdy chcesz poprawić swoje wyniki w rekrutacji na studia wyższe. Egzamin CAE, sprawdzający wyższy poziom językowy (C1), daje Ci natomiast szanse za granicą. Tak czy inaczej, warto dobrze się przygotować, by zdać bez stresu. Powodzenia!
Więcej szczegółowych informacji o egzaminie Cambridge znajdziesz w artykule: Co to jest egzamin Cambridge?