Egzamin B2 First, kiedyś znany jak FCE (First Certificate in English), jest chętnie zdawany na całym świecie. Potwierdza kompetencje językowe, które ułatwiają znalezienie pracy. Aby przejść pozytywnie ten test, trzeba znać język angielski na poziomie średnio zaawansowanym wyższym. Jak przygotować się do FCE, aby zdać w pierwszym podejściu? W jaki sposób planować naukę? Podpowiadamy.
Stosuj różnorodne techniki nauki
Planujesz zdobyć FCE? Pamiętaj, że egzaminy Cambridge English sprawdzają różne kompetencje językowe. Dlatego w toku nauki warto skupić się na ich równomiernym rozwijaniu. Praktykuj rozwiązywanie zadań z gramatyki i słownictwa, ale sięgnij też po angielskojęzyczne podcasty i oglądaj seriale z oryginalnym dźwiękiem. Spróbuj włączyć sobie transmisję na BBC i zobacz, ile jesteś w stanie wyłapać i czy rozumiesz przekaz.
Przećwicz również formy pisemne, jakie mogą pojawić się na egzaminie B2 First. Na pewno czeka Cię opracowanie eseju, w którym trzeba rozwinąć i uargumentować zadany temat. Znajdź przykładowe tematy i napisz do nich pracę. Później możesz poprosić nauczyciela albo osobę, która dobrze zna język, o ich korektę. Oprócz tego przypomnij sobie, jak technicznie należy pisać:
- list,
- artykuł na zadany temat,
- wiadomość e-mail,
- raport,
- recenzję – np. książki, określonego miejsca lub filmu.
Rozłóż materiał do nauki w czasie
Aby rzetelnie przygotować się do testu, trzeba zaplanować czas na naukę. Najlepiej założyć sobie kilka miesięcy systematycznego powtarzania wiedzy. Postaraj się każdego dnia wygospodarować czas na opanowanie czy repetę choć części materiału. W przypadku tego typu egzaminów nauka raz w tygodniu może nie być wystarczająca.
Łatwiej może być Ci się zmotywować, gdy znajdziesz towarzystwo do nauki. Poszukaj osób, które mają ten sam cel i uczcie się wspólnie. Możecie też nawzajem sprawdzać swoje postępy. Na Facebooku, w grupach o samodzielnej nauce, są takie osoby!
W sieci są oczywiście korepetytorzy, którzy pomagają się przygotować do egzaminu. Rozważ tę formę, jeśli lubisz uczyć się w formule 1 na 1.
Jak przygotować się do egzamiu FCE? Korzystaj z dostępnych online materiałów
W sieci znajdziesz przykładowe egzaminy. Możesz zapoznać się z tym, jak wygląda arkusz i jaką formę mają poszczególne zadania. Przykładowe arkusze B2 First znajdziesz na stronach, związanych z egzaminami Cambridge. Są tam również materiały wideo prezentujące to, jak wygląda ustna część. W plikach do pobrania znajdziesz ponadto nagrania dźwiękowe, aby móc ćwiczyć rozumienie ze słuchu.
Warto przerobić tego typu zadania, żeby oswoić się z arkuszem. To ułatwi rozwiązywanie zadań już w trakcie testu. Dostępne online zestawy zawierają także klucz odpowiedzi. Dzięki temu zweryfikujesz, w których miejscach zdarzają Ci się błędy i na jakie zagadnienia warto szczególnie położyć nacisk w toku powtórek.
Zapisz się na kurs, ukierunkowany na naukę do B2 First
Dla wielu osób najskuteczniejszym sposobem przyswajania wiedzy jest uczestnictwo w zorganizowanych zajęciach. Uczęszczanie na kurs motywuje do regularnej nauki, a uczenie się w grupie daje możliwość przećwiczenia rozmów w języku angielskim.
Do kursu przygotowawczego do FCE, jak i do samego egzaminu, możesz przystąpić w Szkole Języków Obcych Lincoln. Sprawdź, w jakim terminie przeprowadzany jest egzamin B2 First (FCE) i dostosuj tok nauki do wybranej daty.
Zajęcia przygotowujące zwykle odbywają się w formule 4 lekcji po 45 min tygodniowo. Do wyboru są kursy, gdzie zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu lub takie, gdzie wszystkie lekcje mają miejsce w jednym dniu. Możesz skorzystać z lekcji stacjonarnie lub online z lektorem.
Zdawanie egzaminu B2 First nie musi być stresujące. Odpowiednie przygotowanie pozwoli Ci bez obaw rozwiązać wszystkie zadania i zdobyć wymaganą liczbę punktów. Pamiętaj o systematyczności, ćwiczeniu różnych aspektów języka i zapoznaniu się z formułą egzaminu, a wszystko pójdzie jak z płatka. Powodzenia! A jeśli chcesz gruntownie przygotować się do egzaminu Cambridge pod okiem doświadczonego lektora, zapraszamy na kursy do Lincoln!
Być może zainteresuje Cię też: Egzaminy Cambridge dla młodzieży i dla dorosłych – różnice.