Okresy warunkowe to konstrukcja gramatyczna w języku angielskim, która stwarza bardzo dużo problemów, a w szczególności to nieszczęsne „if”. Pojawia się ono w miejscu, gdzie nie powinno i wciąż stwarza problemy. W jaki sposób skutecznie nauczyć się ich raz na zawsze i używać w codziennych rozmowach po angielsku?
Okresy warunkowe to logiczne konstrukcje gramatyczne
Twierdzenie, że okresy warunkowe stanowią nietypową konstrukcję gramatyczną jest znacznie przesadzone. Na co dzień w podobny sposób formułujemy przecież zdania warunkowe w języku polskim i nie sprawiają nam one problemów. Wystarczy prawidłowe rozumienie kontekstów i zapamiętanie, jak powinny one brzmieć po angielsku. Każdy element zdania złożonego trzeba prawidłowo umieścić w czasie, a dodatkowo rozumieć sens wypowiedzi. Wówczas opanowanie tej części angielskiej gramatyki staje się znacznie prostsze.
Przydatna ściągawka dla wzrokowców – w końcu myślimy obrazkowo
Wiele osób formułuje myśli na podstawie skojarzeń z obrazkami, dlatego dziś prezentujemy ciekawe grafiki, które powinny stanowić cenną ściągawkę w kontekście nauki okresów warunkowych. Oto użyteczne narzędzie dla wzrokowców – dwa sposoby, dzięki którymi można sobie zwizualizować i poradzić sobie z tą konstrukcją.
1/ Rzeka (na podstawie 2 okresu warunkowego)
2/ Klocki (na podstawie 1 okresu warunkowego)
Ważne: gdy uczymy się okresów warunkowych i uczęszczamy na zajęcia, na przykład w szkole językowej – obok nas powinna leżeć mała kartka, na której odznaczane będzie, ile razy użyliśmy danego okresu warunkowego podczas zajęć odpowiadając na pytania lektora bądź prowadząc interakcję z innymi kursantami.
Po takiej samodyscyplinie wchodzimy w pełną automatykę używania okresów warunkowych. Angielski to w rzeczywistości naprawdę prosty i przyjemny w nauce język!