Każdy, kto uczy się języka angielskiego lub jakiegokolwiek języka obcego, pragnie jak najszybciej wyrażać swoje myśli w sposób swobodny. Zdarza się, że największą barierę stanowi nieśmiałość, ale nie tylko. Niekiedy w swobodnym wyrażaniu zdań w języku angielskim przeszkadza nam brak dostatecznej znajomości słownictwa. Istnieje tylko jedno rozwiązanie tego problemu.
Ucząc się języka angielskiego nie wolno pomijać jakże ważnego aspektu, którym jest nauka słówek. Wystarczy wspomnieć, że niemal każdemu z nas zdarza się chwilowy brak odpowiedniego słowa w języku polskim, więc tym bardziej na taki problem napotykamy ucząc się języka obcego. Dziś przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą w skuteczniejszej nauce angielskich słówek i zwrotów, a tym samym swobodniejszym formułowaniu myśli w mowie i piśmie.
Pasywna znajomość języka – uczmy się przeżywając słowa:
Bolączką uczących się języka obcego jest ilość słów i zwrotów, którą trzeba przyswoić, a gdy już się opanuje pewien zasób słownictwa – używać go aktywnie i zgodnie ze znaczeniem. Niestety doskwiera nam pasywna znajomość słownictwa. Czytając tekst rozumiemy jego treść i pojedyncze słowa – znamy odpowiedź, jednak kiedy mówimy lub piszemy ciągle używamy tych samych prostych słów.
Wkuwanie słówek na pamięć daje krótkotrwałe efekty – zapomnimy je bardzo szybko, ale kiedy zmienimy metodę ich uczenia się – zostaną z nami długi czas.
Idąc ulicą nie marnujmy czasu. Starajmy się nazwać każdy element, przedmiot czy zjawisko, które widzimy na swojej drodze.
- chodnik (pavement),
- krawężnik (curb),
- pęknięcie (crack),
- śmieć (litter),
- niedopałek (stub).
Podróżując metrem nie siedźmy bezczynnie – opisujmy w głowie na przykład elementy garderoby, w które pozostali pasażerowie są ubrani:
- polar (fleece),
- rękawiczka z 1 palcem (mitten),
- kożuch (sheepskin coat ),
- beret(beret)
Kiedy brakuje nam słowa – żaden problem – na pewno mamy przy sobie smartfona ze słownikiem online. Po jakimś czasie okazuje się, że obraz połączy się z danym słówkiem i zostanie w naszej głowie na zawsze. Jesteśmy wręcz otoczeni skutecznymi narzędziami do nauki języków obcych.
Mapy tematyczne
Z czasem w otaczającym świecie zaczyna nam brakować inspiracji i materiału do nauki. Z pomocą przychodzą mapy tematyczne. Tworzymy mapę tematyczną np. kogo można spotkać w sali sądowej i jakie pojęcia są tam używane? Oto przykłady:
lawyer / prosecutor / witness / jury / judge / witness stand / verdict / stenographer /
Następnie warto przeczytać na przykład kilka powieści kryminalnych, obejrzeć filmy o podobnej tematyce, żeby usłyszeć te słowa w odpowiednim kontekście.
Bawimy się w tłumaczenie
Nauka języków obcych, a konkretnie słówek może być dobrą zabawą. Ciekawą propozycję stanowi tłumaczenie polskich piosenek podczas ich słuchania.
Oczywiście, że tłumaczenie nie będzie idealne i czasami będzie nam nawet trudno przetłumaczyć konkretny wers, ale poprzez zabawę i pozytywne emocje najwięcej się nauczymy. Oto przykład:
” I adore her, she is here and she is dancing for me ….”
Nauka języka angielskiego nie musi być monotonna, a okazje do niej nadarzają się nawet w najmniej spodziewanych momentach.