”Chcę mówić” – to zdanie, jak mantrę, wypowiadają wszyscy, którzy uczą się języka angielskiego ”od zawsze”. To mówienie jest podstawą jego znajomości, ale czasem ciężko się przełamać, nauczyć płynnego formułowania zdań i dobierania słów, a zapał szybko mija. Dziś przedstawiamy kilka pomocnych wskazówek, które przydadzą się w nauce swobodnego mówienia w języku angielskim.
- Nie pomijaj gramatyki
Kolejny błędny pomysł brzmi: ”nie chcę gramatyki, chcę dużo mówić”. Ale jak można mówić bez gramatyki? Nie ma na to szans. Mówimy, ale nie ograniczamy się do podstawowych zwrotów, słów i gramatyki, bo w przeciwny razie zawsze będziemy brzmieć jak osoba na niskim poziomie językowym, a złe nawyki wejdą nam w krew. Co zrobić, żeby mówić płynniej?
- Ćwicz czasy w języku angielskim
W ten sposób przechodzimy do drugiej porady: Trenuj znajomość i poprawne posługiwanie się czasami. Ćwicz je na przykład w następujący sposób: Opisuj, co się dzieje wokół Ciebie i postaraj się używać jak najwięcej konstrukcji gramatycznych, czasów. Gdy na przykład widzisz mężczyznę, który wraca z zakupów, twórz w myślach tego typu konstrukcje:
- He is carrying a heavy bag full of groceries.
- He has spent a lot of money.
- Isee vegetables so he is definitely going to cook soup….
To naprawdę działa, a formułowanie zdań pomoże Ci w swobodnym mówieniu.
- Ucz się mówić poprzez odpowiednie czytanie
Czytaj po angielsku na głos bądź półgłosem. W ten sposób ćwiczysz wymowę ale również słyszysz siebie. Zwróć uwagę na dźwięki, które są najtrudniejsze dla Polaków: -..ing, -th… Gdy przeczytałeś tekst, postaraj się go opowiedzieć, streścić lub zinterpretować. W w ten sposób utrwalisz nowe, poznane w trakcie lektury słówka oraz konstrukcje gramatyczne, jakie przydadzą Ci się w codziennej mowie.
- Myśl po angielsku
Jeśli chcesz mówić po angielsku płynnie, spróbuj pozbyć się nawyku tłumaczenia na ten język myśli formułowanych po polsku. Największy błąd: konstruujesz zdanie w głowie a następnie tłumaczysz je na dany język. Musisz myśleć w języku a najszybciej to osiągniesz eliminując wszystko, co jest związane z Twoim ojczystym językiem. Nawet wyjaśnienia gramatyki staraj się czytać w języku, którego się uczysz. Jeśli zastosujesz się do wcześniejszych wskazówek, myślenie po angielsku powinno przyjść naturalnie.
- Nie wstydź się
I najważniejsze: nie daj się onieśmielić błędom, które robisz i na pewno będziesz robić. Czy nie zdarza Ci się to po polsku? Pamiętaj, że nikt nie mówi bezbłędnie w żadnym języku, bo jak wiemy: To err is human.
Efekty nowego podejścia pojawią się już po kilku tygodniach. Nauka stanie się przyjemnością!