Podcasty to nowoczesna i ciekawa metoda na doskonalenie rozumienia języka obcego. Wiele osób z niej korzysta, ponieważ słuchanie podcastów nie wymaga pełnego skupienia. Podcast może być towarzyszem w drodze do pracy, czy podczas wykonywania prac domowych. Internet oferuje nam nieskończone możliwości, jeśli chodzi o dostępność podcastów i ich tematykę.
Podcasty do nauki angielskiego – gdzie ich szukać?.
Mamy chociażby podcasty BBC (https://www.bbc.co.uk/podcasts), czy typowe podcasty do nauki angielskiego (https://www.podcastsinenglish.com/). Ciekawe materiały z niemalże każdej tematyki są regularnie publikowane przez niezależnych twórców na YouTube oraz Spotify. Pytanie, które należy sobie zadać brzmi nie gdzie słuchać, ale raczej które z podcastów warto wybrać?
Które podcasty sprawdzą się najlepiej?
Po pierwsze, wybierajmy podcasty, które nas interesują.
Takie możliwości daje, chociażby strona BBC, gdzie możemy wybrać podcasty na temat ulubionej muzyki, czy podcasty o historii. Nie zmuszajmy się do słuchania audycji o motoryzacji, jeśli nas nie interesuje, bo po prostu szybko nam się to znudzi. Doskonałym sposobem jest także obserwowanie konkretnych twórców – dzięki temu dostaje się regularny dostęp do interesujących nas materiałów.
Po drugie, słuchajmy regularnie
Jeden podcast na trzy miesiące nie da nam wiele. Osoby, które cierpią na wieczny brak czasu mogą zdecydować się na odsłuch krótszych materiałów, np. do 30 minut, które łatwiej zakończyć i które nie wymagają aż tak dużej inwestycji czasu.
Po trzecie, dostosujmy poziom podcastu do naszego poziomu języka.
Osoba początkująca nie będzie w stanie zrozumieć jeszcze podcastu z BBC, więc istnieje ryzyko, że łatwo się zniechęci. Osoby początkującym polecam wyszukanie podcastu według poziomu zaawansowania bądź o łatwej do zrozumienia tematyce. W ostatnich miesiącach dużą popularnością wśród twórców cieszą się tematy takie jak mindfulness czy finanse osobiste. W wielu przypadkach umiejętności językowe na poziomie B1 są absolutnie wystarczające, by zrozumieć treść i przesłanie podcastu.
Na koniec warto wspomnieć, że podcasty, to tylko jedna z wielu możliwości. Mamy przecież filmy, seriale z napisami lub bez, mamy YouTube i Apple Music, gdzie możemy znaleźć wywiady z aktorami, muzykami czy przepisy w języku obcym – wybierajmy, to co nas interesuje, aby kontakt z językiem był jak najczęstszy.