Niektóre pojęcia gramatyczne stanowią prawdziwe wyzwanie dla uczących się. Tak właśnie jest w przypadku trybów warunkowych, których opanowanie bywa jednym z trudniejszych elementów nauki języka obcego. Jak w takim razie sobie z nimi poradzić?
Czym są tryby warunkowe?
Tryby warunkowe zwane są także conditionalami. Tak jak ich nazwa może sugerować, służą do opisywania sytuacji, w których musi zostać spełniony jakiś warunek, żeby coś mogło nastąpić.
Mówiąc/pisząc o jakich sytuacjach używa się trybów warunkowych?
Sytuacje te mogą być bardzo różne: od pewnych przez całkiem prawdopodobne, aż do zupełnie niemożliwych. Mogą one opisywać przyszłość i przeszłość, a wszystko zależy od tego, jakimi narzędziami gramatycznymi się posłużymy.
Tryby warunkowe: od trybu 0 do trybu 3
- Tryb 0: If I study hard, I get good marks – Wynik jest zawsze taki sam, prawdopodobieństwo 100%. W ten sam sposób możemy powiedzieć: If you freeze water, it becomes ice.
- Tryb 1: If I study hard, I will get good marks – Zamiast stuprocentowej pewności, mamy wysokie prawdopodobieństwo. Podobnie tu: If it rains, we won’t have a picnic lub If I go to Paris, I will climb the Eiffel Tower.
- Tryb 2: If I studied hard, I would get good marks – Szanse na spełnienie warunku są niewielkie, ale nie jest to niemożliwe, tak jak i tu: If I won the lottery, I would buy a private island lub If I met the Queen, I wouldn’t know what to do.
- Tryb 3: If I had studied hard, I would have got good marks – Szanse na spełnienie warunku są równe 0, bo sytuacja już miała miejsce, mówimy o tym, co hipotetycznie mogło się było wydarzyć. To, co się stało, jest przeciwieństwem tego, co mówimy: If I had studied (but I didn’t), I would have got good marks (but I didn’t). W podobny sposób powiemy też: If Mary had known Tom better, she wouldn’t have married him lub If I had accepted their job offer, I might have become the manager by now.
Powyższe przykłady mogą wydawać się do siebie podobne, jednak ich znaczenia są całkiem różne. Pamiętajcie, że gramatyka potrafi mieć duże znaczenie. Z tego powodu warto przyłożyć się do możliwie najlepszego opanowania zasad gramatycznych!