Jest kilka błędów językowych, które spędzają sen z powiek lektorom. Powtarzają się one nagminnie, często także bez względu na poziom zaawansowania. Do grupy najpopularniejszych z nich należy brak rozróżnienia a few/few i a ittle/little.
Regularnie obserwuję, które błędy pojawiają się najczęściej. Nie tylko pracując z uczniami (na różnych poziomach zaawansowania), ale także wielokrotnie w środowisku biznesowym, zauważam brak rozróżnienia pomiędzy zastosowaniem a few/few a little/ little. Tłumaczę, z czego to wynika oraz jak sobie poradzić z tym problemem.
W czym tkwi problem?
Oczywiście, few/a few stosujemy do rzeczowników policzalnych, podczas gdy little/a little użyjemy w przypadku rzeczowników niepoliczalnych. Tutaj rzadko pojawiają się błędy czy wątpliwości. Nie każdy jednak ma świadomość, że przedimek niekreślony „a” zmienia nam w tym wypadku znaczenie zdania.
Few – niesie za sobą znaczenie „mało” (za mało, nie wystarczająco, negatywne znaczenie), podczas gdy a few – oznacza „kilka” (trochę, wystarczająco, pozytywne znaczenie). Ta sama zasada istnieje w wypadku little (mało, za mało, negatywne znaczenie) i a little (trochę, wystarczająco, pozytywne znaczenie). Popatrzmy na konkretne przykłady:
Today we have a few topics to discuss – Mamy kilka tematów do przedyskutowania.
I have few invoices to prepare, so I can help you – Mam mało faktur do przygotowania, więc mogę pomóc.
I have little time, so let’s postopone our meeting – Mam mało czasu, więc przełóżmy spotkanie.
I have a little time, so let’s discuss it now – Mam trochę czasu, więc porozmawiajmy o tym teraz.
Wskazówka: jak o tym pamiętać?
Zwykle, by dodatkowo ułatwić uczniom zapamiętanie tego niuansu, rysuję na tablicy prosty schemat:
Postawienie literki “a” przed few bądź little może całkowicie zmienić wydźwięk zdania. Warto o tym pamiętać, bowiem tego typu wpadka językowa może nie tyle źle świadczyć o umiejętnościach mówiącego/piszącego, co o jego motywacjach i intencji. Zadbaj więc o poprawność komunikatu, stosując a few/few oraz a little/little intencjonalnie.